Automatske negativne misli

Automatske negativne misli

Iskrivljene misli nazivaju se još i automatskim negativnim mislima, a često su vrlo kratke, brze, javljaju se nenamjerno i spontano te su izrazito nefunkcionalne. Ovakve misli vrlo su mračne i pesimistične, dovode do katastrofičnih procjena i vrlo nepovoljno utječu na naše raspoloženje tako što nas uznemiruju, rastužuju, zastrašuju ili posramljuju. Najčešće ne preispitujemo točnost takvih misli, nego ih “uzimamo zdravo za gotovo”, odnosno, vjerujemo da su ispravne i valjane bez pretjeranog analiziranja. Upravo zato velik broj iskrivljenih misli prolazi nezapaženo, a mnogi se iznenade kada konačno shvate kako su misli s kojima su živjeli čitav život i kojima su slijepo vjerovali potpuno iskrivljene, i ono najgore, vrlo nefunkcionalne i onesposobljujuće.

Kada uočimo prisutnost ovakvih misli, iznimno je važno pronaći im alternativnu zamjenu koja će biti sadržajno točnija i korisnija, obuhvaćati širu sliku situacije te koja neće sadržavati tipične pogreške koje činimo u mišljenju. Odabirom primjerenih misli uvelike možemo poboljšati svoje emocionalno stanje te upravljati panikom, strahom, anksioznošću ili depresivnošću. Dakako, potrebno je mnogo truda da bismo automatizirali zamjenu iskrivljenih misli primjerenijima, no definitivno vrijedi uloženog truda 

LIJEVI STUPAC – iskrivljene misli
DESNI STUPAC – primjerene/ alternativne misli

Facebook
Twitter
LinkedIn

Kontaktirajte nas